O wszystkim, z niewielką dozą jadu
środa, 14 marca 2018
Enklawa - Ove Løgmansbø

400 stron

Książkę pożyczyła mi Dorota

Kryminał, rzecz jasna (czy jakieś morderstwa dzieją się gdzieś poza Skandynawią w ogóle?;). Zaczyna się dobrze: jest wieczór, chłop siedzi w samochodzie w porcie, spotyka nastoletnią koleżankę swojej córki, zamienia z nią dwa zdania, przemyka mu przez myśl CO ROBI tutaj o tej porze i tyle.

Rano budzi się u siebie w domu, napruty w trzy dupy, nie wie jak tam dotarł, ani co robił. 

Końcówka nieco mnie zmierziła, ale przeczytać można.

sobota, 10 marca 2018
Pozdrowienia z Korei - Suki Kim

332 strony

podtytuł I: uczyłam dzieci północnokoreańskich elit

podtytuł II: kulisy najbardziej przerażającego reżimu świata widziane oczami kobiety z zachodu

 

Książkę pożyczyła mi Renatka

 

Wielce interesująca lektura!

Może dla nas, którzy żyliśmy w dość podobnym systemie, nie jest AŻ TAK szokująca, wciąż jednak wiele rzeczy zadziwia. U nas [chyba] nie było aż tak źle. 

Jest to opowieść Koreanki (z Korei Południowej), która w Pjongjangu uczyła studentów PUST angielskiego. 

Rodzice Suki Kim wyjechali do USA, kiedy ona miała 9 lat, większość życia spędziła więc tam. Udało jej się wmieszać w grupę misjonarzy i zakwalifikować się do grupy profesorów na tej uczelni. 

Korea Północna to jest więzienie, i to koszmarne. Ludzie tam są odcięci od wszystkiego: od informacji, od przyjaźni, bardzo często również od prądu i, jak się mi wydaje, od życia - takiego, jakie na przykład my wiedziemy. Słuchają i gadają na okrągło TYLKO o panach Kim Ir Senie, Kim Dzong Ilu oraz o Kim Dzong Unie. W TV mają 3 programy nadające informacje wyłącznie o tych panach, w książkach, które są dostępne są informacje głównie o tych panach, piosenki, które śpiewają, są TYLKO o tych panach. 

Nie ma własnych poglądów, nie ma wolnej myśli, nie ma przebywania gdziekolwiek samemu, nie ma wychodzenia tam, dokąd się chce w czasie, kiedy się chce. Na uczelni studenci są dobierani w pary (odgórnie!) i wszystko zawsze muszą robić w tych parach. Czasem nawet chodzą za rękę lub trzymają się za rękę na zajęciach! :) 

Dodajmy do tego gówniane, jednostajne jedzenie, zimny kampus i sale wykładowe oraz permanentną inwigilację i w zasadzie mamy komplet. 

20-letnim facetom nie mieście się w głowach, kiedy ona mówi im, że ma ponad 100 kanałów w TV i że płaci rachunki przez internet i że zwiedziła mnóstwo krajów. Kompletnie nie jarzą, co to jest internet, a informacje, które się tam znajdują, to już zupełnie jest dla nich kosmos (jak wszystko w zasadzie). 

Z drugiej strony, wszyscy nieustannie wychwalają swój kraj, jaki to jest wspaniały (we wszystkim), a Ameryka jaka chujowa. Szkoda gadać - przypadek beznadziejny. Dezinformacja, w której żyją ci ludzie przekracza wszelkie wyobrażenie. 

(Ale i u nas pomalutku suniemy w tą stronę. Obecnie mamy, największą od 20 lat, bezczynność zawodową wśród kobiet. Och! A to dlaczego? Czy może te kobiety, zachwycone 500+ siedzą w domu, w pieluchach i garach i nie interesują się niczym ponad to, a ci, którzy pragną wprowadzać zmiany robią to systemem małych kroczków? Te kobity siedzące w domach nie interesują się raczej polityką i raczej nie będą za tym, żeby rządy sprawował ktoś, kto pieniążki by im zabrał, nie? Jak się kapną (jeśli w ogóle), o co kaman, może być już za późno). Dezinformacja rulez!

Co wesołe, jest w tej książce kilka odwołań do Harrego Pottera, którego, jak wiadomo czytam z wypiekami na twarzy, na przykład: "W niektóre wieczory, kiedy kroki studentów niosły się echem po długich, ciemnych korytarzach, czułam się prawie jak w filmie o Harrym Potterze, w jakimś ponurym zakątku zamku Hogwart."

Suki Kim przebywa wśród misjonarzy, którzy, choć przybyli z krajów normalnych i teoretycznie otwartych na wiedzę i informacje, mają swoje halo (skądinąd i nam BARDZO dobrze znane). Udało się, jakimś cudem, wyprosić, żeby na koniec roku puścić studentom, uwaga, Harrego Pottera i Więźnia Azkabanu. Suki Kim pisze: "W tym, co dla mnie było popkulturą, misjonarze widzieli herezję. (...) Wydawało się jednak dziwne, że Bóg nie lubi Harrego Pottera, ale pozwolił, by historia o nim rozprzestrzeniła się po świecie w prawdziwie rekordowym tempie". 

Książkę polecam i polecam też interesowanie się tym, co się wokół nas dzieje, bo nie tylko panowie Kim Ir Sen i reszta pragną dezinformacji mydlą oczy:).

poniedziałek, 05 marca 2018
Kra (kra)

Wprowadzenie:

a) nasza pracowa lodówka mrozi jak biegun. A jak się już coś przytknie do tylnej ścianki, bez lodołamacza potem ani rusz, skuje lodem i koniec.

b) z Olkiem i Maćkiem mamy system zgrzewkowo-mleczny, który polega na tym, że każdy przynosi po zgrzewce mleka. (Albo czasem próbuje po jednym, co zazwyczaj kończy się tak, że mleka nie mamy, ale dziś nie o tym;).

 

Miejsce akcji: nasze biuro.

Poprzedniego dnia przyniosłam mleko i, oczywiście, włożyłam je do lodówy, bo my jesteśmy fit i pijemy świeże, na bogato :). 

AKCJA!

Wchodzą rechoczący Olek i Maciek, Maciek rzecze:

- Kra, kra!

ja, ponosząc oko znad excelle:

- Jesteś wroną?

M:

- Nie, na mleku pływa.

KURTYNA

 

Nie mam nic więcej do dodania :)

środa, 28 lutego 2018
Harry Potter i Czara Ognia - J.K. Rowling

Część IV i 760 stron za mną :)

Wlokę się w rodzinnym ogonie, bo Syn już przeczytał wszystkie VII części, a Mąż czyta VI. Ale nic to, ostatni będą pierwszymi [podobno]:)

Wszystko zaczyna się od finału mistrzostw świata w quidditchu (na który można dotrzeć za pomocą, między innymi, świstoklika :), gdzie, oprócz gry, rzecz jasna, mamy wprowadzenie do innych, mniej jasnych sprawek, które zadzieją się później, czego dowodem jest, na przykład, Mroczny Znak. 

Mamy nowego nauczyciela obrony przed czarną magią - Szalonookiego Moodiego oraz wyjątkowo upierdliwą dziennikarkę - Ritę Skeeter. Mogłaby, spokojnie, pisać paski do TV1  - to jest ten typ;). 

W tej części Harry bierze udział w Turnieju Trójmagicznym, w którym do wykonania są trzy zadania i powinno w nim brać udział trzech zawodników z trzech szkół magii, jednak Czara Ognia, z jakiegoś powodu, wyrzuca kandydaturę czwartego zawodnika, Harrego właśnie. Oczywiście, nic nie dzieje się bez przyczyny.

Z ciekawych wynalazków koniecznie należy wymienić MYŚLOODSIEWNIĘ: jeśli ma się za dużo myśli w bani, część można odsiać do specjalnego naczynka i potem je sobie, na spokojnie, przejrzeć. Fajne, co? :) Sprawdzę czy jest na allegro :)

No i jak zwykle, choć to niby książka dla dzieci, mamy MNÓSTWO odniesień do rzeczywistości i szeroko pojętego reala. Na przykład to, kiedy Dumbledore mówi: (...) 'skoro Lord Voldermort powrócił, będziemy na tyle silni, na ile będziemy zjednoczeni i na tyle słabi, na ile będziemy podzieleni. Lord Voldermort posiada wielki talent siania niezgody i wrogości'.

I co? :) Does that ring any bell? :)

Fajnie się czyta i szybko, czytnę tylko szybko wspominki z Korei i ruszam z V :)

wtorek, 27 lutego 2018
Mięta und melisa

Ponieważ w poniedziałek atmosfera w naszym biurze była lekko podgrzana, po pracy biegusiem pojechałam po meliskę. I miętę, bo też się skończyła.

We wtorek rano rozładowałam herbaty i postanowiłam zrobić sobie miętę.

Tak tarmoliłam owe torebki, żeby je rozerwać (w pudełku siedzą złączone po 2), że ta, którą wybrałam mi się rozwaliła, całe zielsko z niej wyleciało i pływało w kubku jak zielone gluty.

Czyli w zasadzie, po zaparzeniu mięty, mogłam sobie od razu zaparzyć melisy ;).

sobota, 17 lutego 2018
Mock ludzkie zoo - Marek Krajewski

395 stron

Książkę  pożyczyła mi Dorota R. ALE gdy ja dostałam, czytałam akurat coś innego, więc dałam ją szybko do przeczytania Matce mej, Teresie i, co najważniejsze, szybko o tym zapomniałam. Następnie gadałam o książkach z moją koleżanką, Izką Z., na stołówce w pracy i od niej również TĄ SAMĄ książkę, w wyniku naszych rozmów, pożyczyłam. Brawo ja ;).

Spokojnie, przeczytałam tylko jedną ;)

Lubię Krajewskiego, lubię jego opisy ubrań i jedzenia w starym Wrocławiu, który, też lubię - dobrze mi się Ludzkie zoo czytało. Tym razem Ebi trafia na koszmar dziejący się pod dworcem, czyli burdel, ale, ale, nie taki zwykły, ale dla wyszukanej klienteli i z wyszukanymi ... no właśnie, dostarczycielami uciech cielesnych. Oczywiście zamieszane jest w to wiele ważnych osób, wiec śledztwo nie idzie zbyt łatwo, nikt bowiem nie chce, żeby sprawa ujrzała światło dzienne. 

Ciekawa historia, ale nie samymi kryminałami człowiek żyje, zabieram się za IV HP :).

niedziela, 11 lutego 2018
Ajfon [nie]zimoodporny

Udział biorą: góry, Karol, Karola ajfon i ja.

Ajfon, mimo, że jak wszystkie inne telefony siedzi w kieszeni, wyłącza się zaraz na początku wycieczki z powodu zimna. Więc nie robi zdjęć inwersji na Śnieżniku oraz nie dałby rady uratować Karola, gdyby zamrożony wzywał pomocy, gdyż Apple świetnie to wymyśliło, że telefon ów, nawet jak ma PEŁNĄ baterię, wyłącza się. Chyba, żeby ją oszczędzać na zimnie, nie wiem, w każdym razie - dzięki Steve ;).

Idziemy, Karol komentuje:

- Jebany ajfon, wyłącza się na zimnie. W czym ja mam go, kurwa, nosić, w termosie?

:)

Albo w termosie, albo w dupie. Go mieć. I jakiś inny, zimnoodporny, kupić :)

To, co zostawiła - Ellen Marie Wiseman

480 stron

Książkę dostałam na gwiazdkę od Teściowej I.

Chociaż opis na okładce głosi: "Przerażająca historia o demonach przeszłości i prawdzie czekającej, aby wyjść na jaw", radzę się nim nie sugerować, gdyż w dużej mierze jest to romansidło i przez bardzo wiele stron trzeba znosić opisy jak ona na niego spojrzała, a jego muskuły prężyły się pod koszulą. W okolicach połowy uznałam, że książkę skończę tylko dlatego, że ją zaczęłam, do tego momentu nie wniosła za wiele w me życie. Na szczęście końcówka jest nieco żywsza i dla niej warto ją skończyć. Ocena: bez szału.

Jest to historia dwóch lasek: Izzy Stone, której matka morduje ojca i trafia do psychiatryka, w efekcie czego trafia do rodziny zastępczej (i to nie jednej), ważna jest jednak ta rodzina, w której prowadzą projekt badawczy w muzeum. To się dzieje w dzisiejszych czasach.

Równolegle poznajemy historię osiemnastoletniej Clary Cartwright, która dzieje się w 1929, która też trafia do psychiatryka, jednak nie dlatego, że zastrzeliła ojca (chociaż powinna:), a dlatego, że śmiała się zakochać i zajść w ciążę z kimś, kogo tatulo nie aprobował. 

Historia jest napisana tak, że jeden rozdział jest poświęcony Izzy, a kolejny Clarze i tak na zmianę. Nic więcej nie mówię, tylko ostrzegam przed romansidłowością :).

czwartek, 08 lutego 2018
Szuja

Od niedawna mam nowy zegarek biegowy. Żadne tam wodotryski, ale DZIAŁA, w przeciwieństwie do swego poprzednika :).

Myślałam, że się zaprzyjaźnimy, ale ostatni tydzień pokazał, że raczej słabo.

W sobotę przebiegłam półmaraton.

W niedzielę byłam w górach.

W poniedziałek byłam na crossficie.

We wtorek biegałam.

I w środę, kurwa, też.

W rzeczoną środę, siedzę sobie w kinie (po pracy i po bieganiu - wiadomo), słyszę, bzyknął.

Zerkam na niego i co widzę?

RUSZ SIĘ!

[chyba ty!]

sobota, 03 lutego 2018
Życirysta dwa - Janusz Rudnicki

300 stron

Książkę pożyczyła mi Teściowa II :)

Rudnicki mi się podobał. Nigdy wcześniej o nim nie słyszałam, ale Teściowa go czyta i słucha i poleca. Słusznie. Są to felietony podzielone na trzy grupy: 1) komentarze do biografii znanych osób, 2) recenzje książek, 3) komentarze szeroko pojętego życia.

Rudnicki jest niewygodnie szczery szczery oraz wyjątkowo wredny, przez co na pewno nie trafi do nieba :). Trafność komentarzy oraz porównań aż wylewa się z tej książki, a do tego chłop bawi się słowem oraz w uroczy sposób przeklina (bo przeklinać można w sposób wulgarny i uroczy:) - dla mnie bomba.

Ta szczerość, jednak, jest czasem aż bolesna, tym bardziej, że bardzo często dotyczy naszych, polskich spraw, więc po jego książce muszę sobie zrobić przerwę, bo ma się tej naszości po kokardkę. 

Przykładu uroczego przeklinania:

"Miejsce akcji: pociąg. Czas akcji: nie wiem, szczęśliwy jestem, nie liczę. Dlaczego? Bo jebie ode mnie charyzmą, to jest odpowiedź, na którą nie oczekuję żadnych więcej pytań."

o Hitlerze:

"Po czym z niemieckiego kodeksu karnego wykreślić nakazał obowiązkową karę za cudzołóstwo i jakby było mało, zwolnił niezamężne matki z obowiązku wyjawienia, kto jest ojcem dziecka. Nawet, uwaga, gdyby była to osoba o niearyjskim pochodzeniu! I jeszcze takie jego zdanie: "nie można zmuszać kobiety do ujawniania swoich intymnych spraw. Zlikwidowałem to!" Czuję się tu trochę zakłopotany, no bo przychodzi mi zgadzać się z Hitlerem, ja pierdolę."

o zmianach w kanonie lektur (niedawno, po lekturze HP, a jakże, dyskutowaliśmy w domu na ten temat właśnie):

"Ta krótka lektura dotyczyć będzie lektur dla młodzieży, dla dzieci dobra zmiana również. Chłopcy nie mogą wyglądać jak Harry Potter i latać, kurwa, na miotle. Wyglądać mają jak "Jaś nie doczekał" i jeździć na starej szkapie.A dziewczynki mają wyglądać jak streszczenie Marysi z wiankiem na głowie ulepionym z siedmiu krasnoludków."

i jeszcze:

"Wąsa bym miał, tobym go podkręcił z ukontentowaniem, ale nie mam, więc dupę trochę zawracam."

Ja też wąsa nie mam, dupy już przeto nie zawracam, a Rudnickiego polecam :)

W odcinkach najlepiej, bo taki szczery, że może być depresjogenny.

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 98
Liczba odwiedzających: